Божић...дан када се празнује у нашој малој Србији Велики Празник. Празнује се од срца и са вером!
Знајући да моји мали ђаци не познају баш најбоље наше старе обичаје за овај велики Дан, оставићу им овде на читање мало православно штиво.
Домаћин и сви укућани на Божић облаче најсвечаније одело, и одлазе у цркву на јутрење и Божићну литургију. После службе у цркви се прима нафора и прво се она узима на Божић. Људи се поздрављају речима: "Христос се роди!" и отпоздрављају: "Ваистину се роди!" Ваља напоменути да се овако поздравља и говори све од Божића до Богојављења.
Верујем да је већина мојих првака позвана да прва наврати у кућу као положајници, јер ко би се противио да му неко тако мио, паметан и добар уђе први у кућу на Празник. :)
Положајник - На Божић, рано пре подне, у кућу долази специјални гост, који се обично договори са домаћином, а може бити и неки случајни намерник, и он се посебно дочекује у кући, и зове се положајник. Положајник поздрави дом Божићним поздравом, љуби се са укућанима и одлази код шпорета. Отвара врата на шпорету или пећи, раније на огњишту, џара ватру и говори здравицу:
"Колико варница, толико срећица, Колико варница толико парица (новца) Колико варница толико у тору оваца, Колико варница толико прасади и јагањаца, Колико варница, толико гусака и пилади, А највише здравља и весеља, Амин, Боже дај".
Сећам се да смо сви у кући били посебно расположени када се ломила чесница. Нисмо се баш трудили да нађемо новчић, али је моја нана имала обичај да већ унапред подели унуцима по парче где се он налази. А то значи да је малко "преправила" обичаје и стављала два, уместо једног новчића...за унуке... :) а додавала је и гранчицу дрена, зрно пшенице, кукуруза...и за сваку симболичну такву мрву умешену у чесницу имала је своје објашњење. :)
Рано ујутро на Божић после Свете Литургије, домаћица замеси тесто од којег пече погачу, која се зове чесница. У њу се ставља златни, сребрни или обични новчић, одозго се боде гранчицом бадњака, и та чесница има улогу славског колача на Божић. Када чесница буде печена, износи се на сто где је већ постављен Божићни ручак. Домаћин од печенице за Божић сече најпре леву плећку, главу и део од ребара. Када сви стану за сто, домаћин запали свећу, узима кадионицу, окади иконе, кандило и све присутне, преда неком млађем кадионицу који кади целу кућу. Пева се божићни тропар и чита се "Оче наш". Кад се молитва заврши приступа се ломљењу чеснице. Чесница се окреће као славски колач и на крају ломи. Она се ломи на онолико делова колико има укућана. Када се заврши ломљење чеснице, укућани једни другима честитају празник и седају за трпезу.
(напомена: објашњења о Божићу преузета са сајта Српске Православне Цркве http://www.spc.rs/ )
НЕКА ВАМ НАЈЛЕПШИ ПРАЗНИК ДОНЕСЕ БЛАГОДАТ И СРЕЋУ!
ХРИСТОС СЕ РОДИ, ДОБРИ ЉУДИ!!!
И када свеца славио
И када школу правио
И кад се у чуду чудом бавио
Деца ти се рађала
Народе српс ки!
АМИН!
Љ.Р.